• Al. Jana Pawła Ii 3b 80-462 GDAŃSK
Zadzwoń: +48 516 540 091
BLOG

BLOG

Bezpieczna jazda po autostradzie – kilka porad
Autostradami jeździmy rzadko, dlatego wielu kierowców nie do końca wie, jak zachować się na takiej drodze. Oto kilka porad, jakie ma dla kierowców wybierających się na autostradę wypożyczalnia samochodów Trójmiasto.
Kategoria: Poradnik
Napisał: admin
Autostradami jeździmy rzadko, dlatego wielu kierowców nie do końca wie, jak zachować się na takiej drodze. Oto kilka porad, jakie ma dla kierowców wybierających się na autostradę.
Jadąc autostradą pamiętaj przede wszystkim o tym, że do jazdy służy prawy pas, a lewy jedynie do wyprzedzania. Niezależnie od tego, ile pasów ma droga, zawsze staraj się trzymać skrajnie prawego. Na lewy wjeżdżaj wówczas, gdy chcesz wyprzedzić inny pojazd, ale pamiętaj o tym, by zrobić to w odpowiedni, bezpieczny sposób. Przed rozpoczęciem wyprzedzania przez kilkadziesiąt sekund zerkaj w lewe i wsteczne lusterko, żeby zobaczyć, czy lewy pas jest wolny i można go zająć. Jeśli tak – włącz kierunkowskaz (wielu kierowców o tym zapomina!) i rozpocznij wyprzedzanie. Jeśli przed tobą znajduje się kilka aut, które chciałbyś wyprzedzić, możesz to zrobić za jednym razem, jeśli masz pewność, że w ten sposób nie utrudnisz ruchu szybszemu pojazdowi, który jest za tobą.
Wyprzedzając na autostradzie tiry i autobusy dobrze jest zerknąć także na pobocze przed rozpoczęciem manewru, by upewnić się, że nie ma tam niczego, co kierowca tira będzie musiał ominąć. Jeśli na poboczu znajduje się np. inny samochód, stojący na światłach awaryjnych, lepiej poczekać z wyprzedzaniem.
Wypożyczalnia samochodów GOOD-RENT oraz eksperci przypominają, że na autostradzie szczególnie warto dbać o kulturę jazdy i nie wymuszać na innych kierowcach zmiany prędkości. Przy dużych szybkościach każde wymuszenie jest podwójnie niebezpieczne.